Faktoring Firması Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çekpara
Tülay Doğan
İçerik Uzmanı
4/7/2022
Faktoring Firması Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Nakit ihtiyacına en hızlı çözümü üreten finansman yöntemlerinden biri olan faktoring yapacaksınız,sıra hangi faktoring şirketi ile çalışacağınıza karar vermeye geldi. Bu kararı verirken, “Faktoring firmalarınasılçalışır?”, “Sundukları hizmetler nelerdir?”, “Şirketim için en uygun faktoring firmasınınasıl seçmeliyim?” soruları aklınıza takılabilir. Tüm bu süreçte mutlaka göz önünde bulundurmanız gerekenleri sizin için hazırladık, gelin birlikte inceleyelim.

Faktoring Nedir?

Faktoring, bir ticaret ilişkisindendoğan vadeli bir alacağın,alacağın temliki yani devri yöntemi ile faktoring şirketine devredilmesi ve karşılığındaalacağın vadesinden önce tahsil edilmesidir. Vadesi henüz gelmemiş bir alacağın belli bir ücret karşılığıvadesinden önce tahsil edilmesidir. Bir faktoring işlemindealıcı,satıcı ve faktoring şirketiolmak üzere 3 taraf bulunur. Faktoring ile ilgili daha detaylı bilgi için faktoring nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Faktoringin Avantajları Nelerdir?

 • Vadeli alacaklar için anında finansman sağlar.
 • Nakit akışınızı yönetmenize yardımcı olur.
 • Alacaklarınızın takibini ortadan kaldırır ve zaman tasarrufu sağlar.
 • Büyümek ve ek çalışanlarişe almak için kaynak sağlar.
 • Ek donanım veya gayrimenkul satınalmanızısağlar.
 • Rekabete karşı avantaj elde etmek için müşterilerinize daha uygun şartlarsunmanızısağlar.
 • Yeni müşteribulmanızdayardımcı olur.

Faktoringin Dezavantajları Nelerdir?

 • Bazı durumlarda maliyetleri banka kredilerine göre yüksek kalabilir. Faktoring işlemlerinde esas olarak alıcınınkredibilitesi ölçülmektedir. Bu nedenle kurumsal yapıda, ödemelerini zamanında yapan bir alıcı ile çalışıldığında bu dezavantaj ortadan kalkmaktadır.Yalnızçok küçük meblağlı ve çok sayıdaalıcıyayapılansatışların faktoringinde maliyetler yüksek çıkacaktır.

 • Faktoring şirketleri, faktoring yapacakları her bir çekin keşidecisini,varsa çeki cirolayan firmaları, finansal açıdanayrıayrıdeğerlendirmektedir.Çekskorlarıyüksek, ödemelerini aksatmayan firmalarınkeşideciolduğu çekleri kabul etmektedirler. Bundan dolayı her çek faktoring yapılamamaktadır.

Faktoring Şirketleri Nasıl Çalışır?

Satıcı, alıcı ile aralarındaki mal ve/veya hizmet sözleşmesinin gereklerini yerine getirerek malı/işi teslim eder. Karşılığında ödemesini vadeli bir çek ile alır. Vadeli alacağını nakde çevirmek istediğinde vadeli çeki ile faktoring şirketinebaşvurur.

Faktoring şirketi, çekin keşidecisinin yani çeki yazan firmanın varsa cirolayan firmalarınve çeki elinde tutan firmanın finansal verilerini inceler ve çekin risk hesaplamalarını yapar.

Faktoring firması çeki uygun bulur ise fiyatlar ve bu çek karşılığı ödeyebileceği tutarı satıcıya iletir. Faktoring firmaları ücretlendirmeyi hesaplarken faiz ve masrafları dikkate almaktadır. Faiz hesaplanırken, piyasa faiz oranları, çekin vadesine kalan gün sayısı,çekin keşidecisinin riski dikkate alınır. Masraflar ise yönetim giderleri ile ilgili olup faktoring firmalarına göre farklılık gösterir. Faktoring işlemleri de vergiye tabi olup faiz ve masraflar için banka sigorta muamele vergisi (BSMV) tahsil edilir.

Satıcıfiyatlamayı uygun bulur ise çeki ve talep edilen evrakları faktoring firmasına iletir. Genel olarak faktoring firmaları ilk faktoring işlemlerinde aşağıdaki evrakları talep edeceklerdir. Çekin ve evrakların teslim alınmasından sonra sözleşme imzalanacaktır.

 1. İmzabeyanı
 2. Vergi Levhası
 3. Kimlik / Ortakların Kimlikleri
 4. İkametgâh belgesi/Fatura (Son 6 ay içindeki doğalgaz, elektrik, su, telefonfaturasıgörüntüsü olabilir)

Bir sonraki aşamada faktoring şirketi ödemeyi gerçekleştirir. Bazı faktoring şirketleri belli bir tutara kadar elden ödeme yapabildiği gibi birçoğu ödemeyi banka aracılığıylagerçekleştirir.

Çekin vadesi geldiğinde faktoring şirketi çeki tahsil eder. Bu şekilde faktoring işlemisonuçlandırılmış olur.

Klasik faktoring süreçlerinden farklı olarak Çekpara’da tüm faktoring işlemlerinizi çok hızlı gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik işletmenizden ayrılmadan. Cep telefonunuza indireceğiniz Çekpara uygulaması üzerinden çekinizin skorunu öğrenebilir ve ücretsiz fiyat teklifi alabilirsiniz. Motorlu müşteri temsilcisi kısa sürede bulunduğunuz yere gelip çekinizi teslim alacak ve sizin yanınızdan ayrılmadan ödemeniz hesabınıza geçecektir.

Faktoring Firması Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Faktoring Şirketlerinin Sunduğu Hizmetler Nelerdir?

Faktoring firmaları,işletmelere finansman, garanti ve tahsilât olmak üzere üç ayrı hizmeti sunar. Finansman hizmeti, vadeli alacakların vadesinden önce nakde dönüştürülmesidir. Bu da nakit akışlarının düzenlenip ödemelerin zamanında yapılabilmesini sağlar. Ayrıca işletmelerin büyümesi için gerekli olan sermayeye ulaşımı kolaylaştırır.

Faktoring işlemleri, gayrikabulu rücu faktoring ve kabulu rücu faktoring olmak üzere ikiye ayrılır.

Kabulu rücu faktoringde, faktoring firması tahsilât aşamasındatahsilâtınıalıcıdan yani borçludan gerçekleştiremez ise hukuki olarak satıcıya başvurma hakkını saklı tutar. Faktoring yapılan çek karşılıksız çıktığında faktoring şirketi ödeme yaptığı satıcıdan parasını talep edebilir.

Gayrikabulu rücu faktoringde ise, faktoring şirketi tahsilât yapamadığı durumda alacağıiçin satıcıya başvuruda bulunamaz. Alacağını yalnızca borçludan yani alıcıdan talep edebilir. Gayrikabulu rücu faktoring ile faktoring şirketi garanti hizmeti sunmaktadır.Burada dikkat edilmesi gereken husus fiyatlandırmadır. Gayrikabulü rücu faktoringde fiyatlama daha yüksek olacaktır. Ülkemizde genelde faktoring şirketleri, kabulu rücu faktoring işlemiyapmaktadır.

Tahsilât hizmeti ise, faktoring işleminde alacak devredildiği için alacak takibi ve tahsilâtı faktoring şirketleri tarafından yapılacaktır.

Şirketinize En Uygun Faktoring Firmasını Nasıl Seçmelisiniz?

 • Faktoring firmalarının faiz oranları birbirinden farklılık gösterebilir. Burada dikkat etmeniz gereken konu alınan faiz oranlarıyla birlikte komisyon ve diğer ücretlerinde hesaba katılmasıdır. Faktoring firmalarının sizden alacağı toplam ücreti karşılaştırmalısınız. Ayrıca, tüm ücretlerin ve faiz oranlarınınsözleşmedeaçıkçagösterildiğinden emin olun.

 • Faktoring firmasının işlemleri ne kadar zamanda gerçekleştireceğini ve ödemenizi ne kadar sürede tahsil edeceğinizi mutlaka öğrenin.

 • Faktoring firmasının tecrübeli, güçlü finansal verileri olan, güvenilir ve piyasada itibarlı bir firma olmasına dikkat edin.

 • Faktoring şirketlerihakkında internetten mutlaka araştırmayapın ve faktoring şirketlerihakkındakiyorumları okuyun. Yorum yapan işletme sahiplerinin faktoring deneyimlerinden ne kadar memnun olduklarınıöğrenmek, onlarla çalışmayı seçerseniz muhtemelen size nasıldavranılacağıhakkında bilgi verecektir.