Faktoring & Çek Bozdurma Hesaplama

Çekpara’nın sunduğu ücretsiz Faktoring hesaplama aracı ile günü gelmemiş çek bozdurma tutarını hesaplayabilirsiniz.

Faktoring Hesaplama Aracı

TRY 100,000
TRY 1,000TRY 200,000
30 Gün
1 Gün180 Gün
Çek TutarıTRY 100,000
Kesinti ve Vergi-TRY 0
Ödenecek Tutar *TRY 0
* Çek hesaplama aracındaki tutarlar ortalama değerlere göre hesaplanmaktadır. Çekinize özel tutarı hesaplamak için Çekpara mobil uygulaması ile sorgulayabilirsiniz.

Faktoring & Çek Bozdurma Hesaplama Hakkında Tüm Bilgiler

Halk arasında çek kırdırma olarak da bilinen faktoring, vadesi gelmemiş çeklerin vade gününden önce bozdurma, yani nakde çevrilmesi işlemidir. “Faktoring çek hesaplama, çek kırdırma hesaplama nasıl yapılır?” sorularına gelirsek, çekinizi bozdurduğunuz faktoring firmasından alacağınız ödeme, aşağıdaki faktörlere göre belirlenir:

Çekin vadesi ve tutarı

Keşidecinin (çek sahibinin) taşıdığı risk

İşlem hacmi

Faktoring çek hesaplaması, faktoring hesaplama ya da diğer tabiriyle çek kırdırma hesaplama, çekinizin tutarından faktoring komisyonun ve faktoring firmasının ücretinin düşürülmesi ile hesaplanır. Günü gelmemiş çek bozdurma hesaplamada faiz ve komisyon oranları, faktoring firmasının maliyet yapısına ve risk algısına göre değişiklik göstermektedir. Faktoring firmasının çekinizi bozdurmak için alacağı komisyon, çek ana tutarı ile komisyon oranının çarpılmasıyla hesaplanır. Unutulmamalıdır ki, sahip olduğunuz çeklerinizin vadeleri ne kadar uzun ise faktoring firmasına o kadar çok komisyon ödersiniz.

Neden Çekimi Vadesinden Önce Bozdurmalıyım?

Hizmet veya ürün satışlarını vadeli gerçekleştiren tüm işletmeler faktoring yapabilirler. Özellikle ürün ve hizmet sattığınız firmaların kredibilitesi yüksek ve sizden büyüklerse faktoring size göre bir finansman yöntemidir. Çünkü faktoringte önemli olan müşterinizin kredibilitesidir. Ne kadar iyi firmalarla çalışıyorsanız o kadar uygun koşullarda nakde ulaşırsınız.

Faktoring Çek Hesaplama Aracında Görülen Değerler Kesin Midir?

Hayır değildir, ortalama değere göre hesaplanmaktadır. Her çekin ödeme tutarı farklılık gösterebilir. Kesin değer için Çekpara mobil uygulaması üzerinden çekinizi gönderebilir ve fiyat teklifi alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Mal veya hizmet teslimi sonrası ödeme olarak vadeli çek faktoring firmasına iletilir. Faktoring firması çeki uygun bulursa ödeme için teklif verir. Satıcı ödeme teklifini uygun bulursa çeki ve varsa istenilen diğer evrakları çeki bozacak firmaya teslim eder. İki firma arasında sözleşme yapılır ve satıcı ödemeyi alır.

Evet, belirli bir komisyon karşılığında vadesi gelmeyen çek bozdurulabilir.

Faktoring çek hesaplaması, çekinizin tutarından faktoring komisyonun ve faktoring firmasının ücretinin düşürülmesi ile hesaplanır. Faiz ve komisyon oranları, faktoring firmasının maliyet yapısına ve risk algısına göre değişiklik göstermektedir. Faktoring firmasının çekinizi bozdurmak için alacağı komisyon, çek ana tutarı ile komisyon oranının çarpılmasıyla hesaplanır.

Faktoring ücreti = Faiz tutarı + Komisyon + Vergi (BSMV)*
* Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi

Hayır, başkasının sizin adınıza çek bozdurabilmesi mümkün değildir.

Bankalar ve faktoring alanında hizmet veren şirketler bu işlemi gerçekleştirmektedir.

Çek kırdırma oranları en çok merak edilen konulardan biridir. Çek bozdurma ücretleri faktoring şirketlerine göre farklılık göstermektedir. Yine de çek bozdurma ücreti, çek kırdırma oranı ve çek bozdurma masraflarının toplamı kadardır. Ayrıca bu ücretler için BSMV (Banka Sigorta Muamele Vergisi) tahsil edilecektir. Çek kırdırma oranları, çekin vadesine kalan gün sayısı, çekin meblağı ve keşideci ye göre belirlenmektedir. Bu hesaplama yapılırken finansal piyasalardaki güncel durum da göz önünde bulundurulmaktadır. Çek bozdurma masrafı ise ilgili faktoring firmasının sabit giderlerinden dolayı tahsil ettiği sabit tutardır.

Popüler Aramalar

faktoring, faktoring hesaplama, faktoring çek hesaplama, çek kırdırma hesaplama, günü gelmemiş çek bozdurma hesaplama, çek kırdırma oranları, 3 aylık çek kırdırma oranları, çek bozdurma hesaplama