Çek skoru

Ücretsiz Çek Skoru

Çek Skoru ile vadeli çeklerinizi ücretsiz şekilde skorlayabilir, vade günü ödenme ihtimallerini görebilirsiniz.

App Store'dan İndirinGoogle Play'den Alın

Ücretsiz Çek Skoru

Çekpara uygulaması ile vadeli çekinizin üzerindeki karekodunu okutarak ücretsiz çek skoruna ulaşabilirsiniz. Çekleriniz Çekpara uygulamasında şifreli ve güvenli olarak saklanır.

Karşılıksız Çek Almayın

Tahsilat endişesi duymadan müşterilerinizden vadeli çek kabul edebilirsiniz. Çekpara sizin yerinize müşterilerinizin finansal durumlarını takip eder, yapay zekâsı ile karşılıksız çek alma ihtimalinizi azaltır.

Çek Skoru bir tahminleme aracı olup çeklerin ödeneceğini ya da ödenmeyeceğini garanti etmez. Çekpara uygulaması içinden ilgili skora sahip çeklerin vade gününde yüzde kaçının tahsil edilebildiğini öğrenebilirsiniz.

Yeni Müşterilerle İşinizi Büyütün

Risk almamak için yeni müşterilerle çalışmaktan çekiniyor olabilirsiniz. Çek Skoru ile müşterinizi iyi tanımasanız bile finansal durumu hakkında bir fikriniz olur. Yeni müşterilerle iş yapmaktan çekinmeden işinizi büyütebilirsiniz.

Çekpara Skoru ticari kararlarınızı vermede yardımcı olabilir ancak son kararı verirken piyasa bilgileri ile birlikte kullanmalısınız.

Sıkça Sorulan Sorular

Çekpara ile müşterilerinizin finansal verilerine ulaşamazsınız. Çekpara müşteriniz hakkında finansal veya finansal olmayan resmi verilere erişip sadece bir tahmin yapmaktadır.

Çek Skoru, karekodu ile ulaşılabilen ve çeki düzenleyen işletmenin çek ile çalışma alışkanlıklarına dair verilerine bakılarak oluşturulur. Bunun yanında ilgili işletmenin halka açık verileri de kullanılabilir. Çek Skoru hesaplanırken tüm kaynaklardan gelen veriler makine öğrenmesi algoritmaları ile işlenerek çeşitli analitik modellere göre risk hesaplaması yapılmaktadır.

Çekpara çekinizin üzerindeki karekoddan mevzuatsal olarak ulaşılabilen finansal verileri yapay zekâ algoritmaları (makine öğrenmesi) ile işleyerek çok kısa süre içinde çekinizin vade gününde tahsil olma ihtimalini hesaplamaktadır.

Skoru iyi olan çeklerin Çekpara üzerinden nakde çevrilme ihtimali daha fazladır. Çekpara da sizin gibi çekin finansal açıdan kalitesine bakmaktadır, ancak bunun yanında yapılan ticaretin de gerçek olduğunu teyit etmektedir.

Bu nedenle skoru iyi olan bir çek Çekpara tarafından işleme alınamayabilir. Çekinizin nakde çevrilmeye uygun olup olmadığını Çekpara uygulaması ile ücretsiz şekilde öğrenebilirsiniz.

Çekpara çekleri okuduktan sonra çekin vade gününde tahsil olma ihtimalini gösteren A ile F arasında bir skor verir. A skoru vade gününde çekin yüksek ihtimal ile tahsil olacağı anlamına gelir.

F skoru alması çekin karşılıksız çıkacağı anlamına gelmez, sadece diğer skorlara göre karşılıksız çıkma ihtimali daha yüksektir diyebiliriz.

Çekpara uygulamasından skorlara ait geçmiş dönemde gerçekleşmiş tahsilat oranlarına ulaşabilirsiniz.

Tüm sorulara bak