Sıkça Sorulanlar

Çekpara

Çekpara, satışlarınız karşılığında müşterilerinizden aldığınız ve vade günü gelmemiş çeklerinizi nakde çevirmenizi sağlayan bir mobil uygulamadır.

Vadeli satış yapan işletmelerin nakde ulaşma problemini teknolojinin yardımı ile çözen Çekpara ile şubeye gitmeden, uzun evrak işleri ile uğraşmadan vadeli çeklerinizi oturduğunuz yerden nakde çevirebilirsiniz.

Çeklerinizi Çekpara’ya yükleyerek;

  • finansmana uygunluğu ve risk durumunu sorgulayabilir
  • bugünkü nakit değerini öğrenebilir
  • bir tuşla cebinizden nakde çevirebilir
  • vade gününde tahsilat durumunu bildirimler ile öğrenebilirsiniz.

Çekpara, Ulusal Faktoring‘in bir markasıdır.

İşlemler ücretsiz olan Çekpara mobil uygulaması üzerinden yapılır.

Çekinizi ve faturasını yükleyerek fiyat bilgisini aldıktan sonra Çekpara müşteri temsilcisi adresinizde gelerek imza karşılığında çekinizi teslim alarak işlemi tamamlar.

Nakit tutar birkaç dakika içinde banka hesabınıza gönderilir. Daha detaylı bilgi için Nasıl Çalışır? sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Çekler nakde dönüştürülürken o günkü piyasa faizi, çeki yazan kişinin kredibilitesi gibi faktörler devreye girer. Bu nedenle her çekin nakde dönüştürülme maliyeti farklılık gösterir. Çekiniz için faktoring maliyetini ücretsiz olarak öğrenmek için Çekpara uygulamasını indirip çekinizi göndermeniz yeterli.

Çekpara’yı vadeli satış yapan bütün işletmeler (şahıs firmaları, limited veya anonim şirketler) kullanabilir.

Cekpara’da çok iyi bir kredi skoruna sahip olmanıza gerek yoktur. Alacaklı olduğunuz müşterinizin kredi skoru önemlidir.

Faktoring işleminin yapılabilmesi için nakde çevirdiğiniz alacağınıza ait ticaretin gerçekleşmiş olması gerekmektedir.

Çekpara’da işlemler Ulusal Faktoring‘in altyapısı ve güvencesi ile yapılır. BDDK’nın yetkilendirdiği Ulusal Faktoring 20 yıldır 100 binden fazla işletmenin yanında olmuş, faktoring sektörünün en büyük oyuncularından birisidir.

Çekpara’da bütün işlemleriniz uçtan uca 256 bit şifreli şekilde yapıldığı için kimse finansal bilgilerinize ulaşamaz.

Tüm sorulara bak

Faktoring

Faktoring, işletmelerin yaptıkları satışlar karşılığında aldıkları çeklerin vadesini beklemeden hemen nakde çevirebildikleri bir finansman yöntemidir.

İşletmeler aldıkları çek karşılığında müşterilerine kestikleri satış faturasını Faktoring şirketlerine devreder ve işleri için gerekli nakde hemen kavuşurlar.

Faktoring şirketleri de bankalar gibi BDDK’nın yetkilendirdiği, işletmelere finansman sağlayan finansal kuruluşlardır.

Bankalar işletmelere kredi verirken, Faktoring şirketleri işletmelerin alacaklarını alarak (temlik) bugünkü değerlerini ödeyerek finansman sağlarlar.

Kredi pek çok işletme için ulaşılması zor bir finansman kaynağı iken Faktoring küçük işletmeler için daha kolay ve hızlı bir kaynak olarak öne çıkmaktadır.

Faktoring işletmenizin vadeli alacaklarını bugün nakde çevirerek nakit akışını düzeltmenize yardımcı olur.

Vadeli çeklerinizi vadesinden önce cirolayarak bazı ödemelerinizi yapabilirsiniz. Maaş, faturalar veya vergi ödemeleri gibi nakit ödenmesi gereken ödemeler için çeklerinizi Faktoring ile nakde çevirebilirsiniz.

Faktoring işlemi şirketinizin imza yetkilisi ile yapılır. İlk işlemde Faktoring sözleşmesi imzalanarak şirketinize ait belgelerin kopyası alınır.

Banka kredilerinki gibi ipotek vs. gibi bir teminat alınmaz. Müşterilerinizden aldığınız çekler işlemin teminatı yerine geçer.

Müşterinize kestiğiniz faturanızı faktoring şirketine devredip (temlik) karşılığında aldığınız çeki faktoring şirketine cirolayarak alacağınızı nakde çevirebilirsiniz.

Hayır. Faktoring hizmetinden yararlanabilmek için şirket (şahıs firması, limited veya anonim şirket) olmalısınız.

Tüm sorulara bak

Nasıl Yapılır?

Günün saatine ve mobil müşteri temsilcilerimizin yoğunluğuna göre değişmekle birlikte işlemleri ortalama 30 dakika içinde tamamlamaya çalışıyoruz.

Bütün işlemler şirketin imza yetkilisi ile yapılmaktadır.

Çekpara’daki ilk işleminizde müşteri olmak için gereken bilgi ve belgeler müşteri temsilciniz ile tamamlanır. Tek sayfadan oluşan bir üyelik sözleşmesi imzaladıktan sonra aşağıdaki belgelerin görüntüleri üyelik için yeterlidir:

  • Vergi levhası
  • İmza sirküleri veya beyannamesi
  • Ortakların kimlik ve ikametgah belgeleri.*
*İkametgah belgesi yerine son 6 ay içindeki doğalgaz, su, elektrik, telefon veya internet faturaları da kabul edilmektedir.

Hayır faktoring yapabilmeniz için kefil veya herhangi bir teminat istenmemektedir. Çekler teminat yerine geçmektedir.

Ödemeler sadece banka hesabına yapılmaktadır.

Tüm sorulara bak

Çek Skoru

Çekpara ile müşterilerinizin finansal verilerine ulaşamazsınız. Çekpara müşteriniz hakkında finansal veya finansal olmayan resmi verilere erişip sadece bir tahmin yapmaktadır.

Çek Skoru, karekodu ile ulaşılabilen ve çeki düzenleyen işletmenin çek ile çalışma alışkanlıklarına dair verilerine bakılarak oluşturulur. Bunun yanında ilgili işletmenin halka açık verileri de kullanılabilir. Çek Skoru hesaplanırken tüm kaynaklardan gelen veriler makine öğrenmesi algoritmaları ile işlenerek çeşitli analitik modellere göre risk hesaplaması yapılmaktadır.

Çekpara çekinizin üzerindeki karekoddan mevzuatsal olarak ulaşılabilen finansal verileri yapay zekâ algoritmaları (makine öğrenmesi) ile işleyerek çok kısa süre içinde çekinizin vade gününde tahsil olma ihtimalini hesaplamaktadır.

Skoru iyi olan çeklerin Çekpara üzerinden nakde çevrilme ihtimali daha fazladır. Çekpara da sizin gibi çekin finansal açıdan kalitesine bakmaktadır, ancak bunun yanında yapılan ticaretin de gerçek olduğunu teyit etmektedir.

Bu nedenle skoru iyi olan bir çek Çekpara tarafından işleme alınamayabilir. Çekinizin nakde çevrilmeye uygun olup olmadığını Çekpara uygulaması ile ücretsiz şekilde öğrenebilirsiniz.

Çekpara çekleri okuduktan sonra çekin vade gününde tahsil olma ihtimalini gösteren A ile F arasında bir skor verir. A skoru vade gününde çekin yüksek ihtimal ile tahsil olacağı anlamına gelir.

F skoru alması çekin karşılıksız çıkacağı anlamına gelmez, sadece diğer skorlara göre karşılıksız çıkma ihtimali daha yüksektir diyebiliriz.

Çekpara uygulamasından skorlara ait geçmiş dönemde gerçekleşmiş tahsilat oranlarına ulaşabilirsiniz.

Tüm sorulara bak