Çekpara ile müşterilerinizin finansal verilerine ulaşamazsınız. Çekpara müşteriniz hakkında finansal veya finansal olmayan resmi verilere erişip sadece bir tahmin yapmaktadır.

Çek Skoru, karekodu ile ulaşılabilen ve çeki düzenleyen işletmenin çek ile çalışma alışkanlıklarına dair verilerine bakılarak oluşturulur. Bunun yanında ilgili işletmenin halka açık verileri de kullanılabilir. Çek Skoru hesaplanırken tüm kaynaklardan gelen veriler makine öğrenmesi algoritmaları ile işlenerek çeşitli analitik modellere göre risk hesaplaması yapılmaktadır.

Çekpara çekinizin üzerindeki karekoddan mevzuatsal olarak ulaşılabilen finansal verileri yapay zekâ algoritmaları (makine öğrenmesi) ile işleyerek çok kısa süre içinde çekinizin vade gününde tahsil olma ihtimalini hesaplamaktadır.

Skoru iyi olan çeklerin Çekpara üzerinden nakde çevrilme ihtimali daha fazladır. Çekpara da sizin gibi çekin finansal açıdan kalitesine bakmaktadır, ancak bunun yanında yapılan ticaretin de gerçek olduğunu teyit etmektedir.

Bu nedenle skoru iyi olan bir çek Çekpara tarafından işleme alınamayabilir. Çekinizin nakde çevrilmeye uygun olup olmadığını Çekpara uygulaması ile ücretsiz şekilde öğrenebilirsiniz.

Çekpara çekleri okuduktan sonra çekin vade gününde tahsil olma ihtimalini gösteren A ile F arasında bir skor verir. A skoru vade gününde çekin yüksek ihtimal ile tahsil olacağı anlamına gelir.

F skoru alması çekin karşılıksız çıkacağı anlamına gelmez, sadece diğer skorlara göre karşılıksız çıkma ihtimali daha yüksektir diyebiliriz.

Çekpara uygulamasından skorlara ait geçmiş dönemde gerçekleşmiş tahsilat oranlarına ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz Çek Skoru’na ulaşabilmek için Çekpara mobil uygulamasını telefonunuza indirmeniz gerekmektedir.

Çekin üzerindeki karekodunu Çekpara uygulaması ile okutarak Çek Skoru’nu ücretsiz olarak görüntüleyebilirsiniz.

Çekpara ile Çek Skoru sorgulamak tamamen ücretsizdir. Çekpara uygulamasını indirerek çeklerinizin karekodunu (QR kodunu) okutarak Çekpara Skoru’nuza ücretsiz ulaşabilirsiniz.

Mevcut müşterilerinizden gelen çekleri sorgulayarak iyi skor alan çeklere öncelik tanıyabilir, bu müşterilerinizle çalışma hacminizi artırabilirsiniz. Bir müşteriniz düşük skorlu bir çek verdiyse bunu daha yüksek skorlu başka bir çek ile değiştirmesini isteyebilirsiniz.

Dilerseniz rekabette fark yaratmak için iyi skorlu çek veren müşterilerinize vade farkı uygulayarak vade uzatma yapabilirsiniz.

2020 yılında ödemelerini çek ile yapan her yirmi işletmeden biri en az bir karşılıksız çek kesmiştir. Çek Skoru ile piyasadaki karşılıksız çeklerden korunabilirsiniz. Müşterilerinizden aldığınız çeklerin güncel skorlarına ulaşarak finansal durumları hakkında bilgi sahibi olursunuz.

Yeni müşterilerle çalışmak istiyor ancak tanımadığınız için risk almak istemiyor musunuz? Çek Skoru ile potansiyel müşterilerinizi çok iyi tanımasanız da vadeli çeklerinin kalitesi hakkında fikir sahibi olur, işinizi korkmadan büyütebilirsiniz.

Veya mevcut müşterilerinizin ticari faaliyetlerini takip edemiyor olabilirsiniz. Çek Skoru ile müşteri çeklerinizin skorlarını ücretsiz olarak takip edebilir, olası tahsilat risklerini minimuma indirirsiniz.

Çek Skoru bir tahminleme aracı olup çeklerin ödeneceğini ya da ödenmeyeceğini garanti etmez. Ticari kararlarınızı verirken müşteriniz hakkında araştırma yapmalı ve ticari kararlarınızı buna göre vermelisiniz.

Çekinizin vade gününde ödenme ihtimalini gösteren bir skordur. Çekpara çekinizin üzerindeki karekodu (QR kodu) okuyarak çekinize A-F arasında bir skor verir. A skoru ödenme ihtimali en yüksek, F skoru ödenme ihtimali en düşük çekleri gösterir.